V Turniej Klas Mundurowych "MUNDURIADA 2023" - 6 października 2023r.

IV Turniej Klas Mundurowych "Munduriada 2019" - 2019.10.09.


Znakowanie rowerów oraz akcja "Bądź widoczny - Bądź bezpieczny" Łężany 2019-09-01.


Znakowanie rowerów oraz akcja "Bądź widoczny - Bądź bezpieczny" Miejsce Piastowe 2019-08-04.


Znakowanie rowerów oraz akcja "Bądź widoczny - Bądź bezpieczny" Komańcza 2019-08-03.


Piknik Rodzinny - Bzianka 2019-06-09.


Akcja krwiodawstwa "Ratujemy - dajemy" 2019-06-08.


Krościenko Wyżne - znakowanie rowerów - 2019-05-26


Nocna Jazda Ratowników dla Grzegorza - 2019-05-18.


Wręczenie nagród osobom, które oznakowały rowery                                      Komańcza, Sanok , Besko - 2017.11.07.


Znakowanie rowerów i działania "Bądź widoczny - bądź bezpieczny"      25 października 2017 roku  Szkoła Podstawowa w Zręcinie.


Wręczenie nagród osobom, które oznakowały rowery.     2017.09.25-27.


Znakowanie rowerów i akcja "Bądź widoczny - bądź bezpieczny".             SANOK   2017-09-24.


Znakowanie rowerów i akcja "Bądź widoczny - bądź bezpieczny" Chorkówka 2017-08-13.


Znakowanie rowerów i akcja "Bądź widoczny - bądź bezpieczny"                Rymanów 2017-08-06.


Znakowanie rowerów i akcja "Bądź widoczny - bądź bezpieczny" w Komańczy  2017-08-05 .


Znakowanie rowerów w Rymanowie w czasie Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych 2017-07-16


Akcja znakowania rowerów połączona z działaniami profilaktycznymi       "BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY" 9 lipca 2017 roku w Besku.


Znakowanie rowerów - Krosno - stadion KS Koniczynka 2017-07-02


ZNAKOWANIE ROWERÓW 18 czerwca 2017r. - II Piknik rodzinny "Rowerem po zdrowie" Iskrznia.


ZNAKOWANIE ROWERÓW 3 czerwca 2017r.                                                          Piknik rodzinny SP Nr 8 w Krośnie.


ZNAKOWANIE ROWERÓW - PIKNIK RODZINNY - RYMANÓW 2017-05-21.


2017.05.02. „Turniej Klas Mundurowych – Munduriada 2017”.

W dniu 02 maja 2017 roku odbył się "TURNIEJ KLAS MUNDUROWYCH – MUNDURIADA 2017". Był to drugi turniej mundurowy w tej formule. W poprzednich latach w turniejach uczestniczyli "zawodowcy", między innymi policja, straż pożarna, straż graniczna, inspekcja celna, firmy ochrony. W bieżącym roku po raz drugi turniej zorganizowano jako współzawodnictwo młodzieży z klas mundurowych szkół miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Do współzawodnictwa zaproszono osiem szkół, pozytywnie na zaproszenie odpowiedziały cztery szkoły, niemniej do turnieju przystąpiło siedem reprezentacji z trzech szkół. Do rywalizacji przystąpiły następujące drużyny:

1. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika - Drużyna nr 1( chłopcy) i Drużyna nr 2 (dziewczęta) z opiekunem Rafałem Kustroniem

2. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza – Drużyna nr 1 ( chłopcy),  nr 2 (dziewczęta) z opiekunem Zbigniewem Moskalem.

3. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego – Drużyna Nr 1 (chłopcy) z opiekunem Adamem Litarowiczem

4. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego – Drużyna Nr 2(dziewczęta) z opiekunem Pawłem Nyczem

5. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego – Drużyna Nr 3(chłopcy) z opiekunem Wojciechem Książkiewiczem.

 Turniej rozpoczął się o godzinie 12.00, Uczestników przywitał Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie Wiesław Nowak. Pierwszą konkurencją był tor przeszkód. Zawodnicy mieli do pokonania: opony, 15 metrowy odcinek czołganiem, tzw. kopertę, pionową ściankę o wysokości 1,5 metra, równoważnię oraz pozorowany rów z wodą o długości 2 metrów. W konkurencji uczestniczyli wszyscy zawodnicy z drużyny, a ostateczny czas to wynik całej czteroosobowej drużyny. Przewidziano tu także punkty karne za błędy w trakcie pokonywania przeszkód na przykład nadepnięcie opony, nieprawidłowe (wysokie) czołganie, błędy w pokonaniu tzw. „koperty” na przykład pomylenie kolejności obiegnięcia słupków, pominięcie lub nie pokonanie ścianki czy nie przeskoczenie rowu. Każdy błąd powodował doliczenie dodatkowych sekund do pełnego czasu lub konieczność ponownego prawidłowego pokonania przeszkody. W tej konkurencji zwyciężyła drużyna nr 3 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego.

Drugą konkurencją było wejście na linę. Konkurencja była rozgrywana na czas. Po linie na wysokość 6 metrów wspinał się jeden wytypowany zawodnik lub na wysokość 4 metrów zawodniczka. W wyniku zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna nr 1 (chłopcy) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego, a spośród dziewcząt Drużyna nr 2, z tej samej szkoły.

Kolejną konkurencją było przeciąganie liny. Konkurencja była rozgrywana tzw. metodą każdy z każdym. Najsilniejszą grupą w tej konkurencji okazała się drużyna nr 1 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie II Armii Wojska Polskiego. Ostatnia konkurencja były tzw. hydronetki. Konkurencja polegała na napełnieniu tzw. naczynia kontrolnego o pojemności około 10 litrów przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci hydronetki. Trudność polegała tu na tym, że naczynie kontrolne było ustawione za tablicą z kilkucentymetrowym otworem, poprzez, który należało napełnić naczynie. Drużyny przy tym zadaniu mogły korzystać z dwóch lub więcej zawodników. Najlepszy wynik uzyskała drużyna nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika.

Podkreślić należy, że wszyscy zawodnicy walczyli z zaangażowaniem i poświęceniem, turniej umożliwił młodzieży sprawdzenie swoich umiejętności i możliwości, stanowił także okazje do dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Niektóre z konkurencji, lub ich elementy stanowią zadania jakie należy wykonać w przypadku ubiegania się o przyjęcie do takich formacji mundurowych jak policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko.

Po podsumowaniu punktacji ze wszystkich konkurencji kolejność drużyn była następująca;

I miejsce – Drużyna Nr 1 ( chłopcy) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego

II miejsce - Drużyna Nr 3 (chłopcy) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego

III miejsce Drużyna Nr 1 (chłopcy) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika

IV miejsce Drużyna Nr 2 (dziewczęta) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika

V miejsce - Drużyna Nr 2 (dziewczęta) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego

VI miejsce – Drużyna Nr 1 (chłopcy) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza

VII miejsce – Drużyna Nr 2 (dziewczęta) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza

Najlepsze wyniki spośród damskich drużyn uzyskała Drużyna nr 2 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika.

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy !

Na koniec imprezy Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie wręczył zwycięskim drużynom statuetki za I, II, III miejsce, a także osobno najlepszej drużynie żeńskiej, a wszystkim drużynom dyplomy. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe, pamiątkowe kubki i długopisy. Natomiast wszyscy opiekunowie otrzymali pamiątkowe statuetki o kształcie armaty.

W trakcie turnieju obecni byli także Komendant Miejski Policji w Krośnie – młodszy inspektor Leszek Buryła oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Mariusz Bieńczak, którzy również uczestniczyli we wręczeniu nagród i dyplomów. W imprezie uczestniczył także Kazimierz Gładysz – Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, będący jednocześnie Wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

 

Za pomoc w organizacji turnieju i pokazu dziękujemy:

Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie

Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczepańcowej

Regionalnemu Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

 

Za udzielone wsparcie dziękujemy także;
Celfast Sp. z o.o

Przedsiębiorstwu "Karabela" Sp. z o.o. Ochrona osób i mienia

Zakładowi Usługowo Wytwórczemu "DECOR",

Drukarni HEDOM Krosno Sp. z o.o.

 

 

Fotogaleria z Munduriady 2017 autorstwa R.Przybyły.


2017.04.03. UROCZYSTE POSIEDZENIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA                W SIEDZIBIE OSP SZCZEPAŃCOWA

W dniu 3 kwietnia 2017 roku zgodnie z Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu  w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sczepańcowej.

 W posiedzeniu uczestniczyli:

1. Prezes - Wiesław Nowak

2. Wiceprezes – Kazimierz Gładysz

3. Skarbnik - Jan Szwast

4. Sekretarz - Andrzej Zawiślak

5. Członek Zarządu – Radosław Przybyła

Zaproszeni goście:

1. Komendant Miejski Policji w Krośnie

– mł.insp. Leszek Buryła

2. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej

– st.bryg. Mariusz Bieńczak 

3. Zastępca Wójta Gminy Chorkówka – Dariusz Bator

 

Zgodnie z przyjętym porządkiem zebrania obecny na zebraniu Prezes OSP Szczepańcowa druh Kazimierz Gładysz będący jednocześnie Wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, w imieniu strażaków OSP gminy Chorkówka oraz własnym złożył gratulacje starszemu brygadierowi Mariuszowi Bieńczakowi, życząc wielu sukcesów na nowo objętym stanowisku Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie. W imieniu władz gminy Chorkówka życzenia i gratulacje nowo powołanemu Komendantowi złożył Zastępca Wójta Gminy Dariusz Bator. Jednocześnie odczytał list gratulacyjny od Wójta Gminy Chorkówka Andrzeja Konieckiego.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie Wiesław Nowak również złożył serdeczne gratulacje Mariuszowi Bieńczakowi podkreślając jego profesjonalizm, jednocześnie podziękował za dotychczasową dobrą współpracę ze Stowarzyszeniem, życząc wielu sukcesów wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę. Następnie gratulacje st.bryg. Mariuszowi Bieńczakowi złożył obecny na spotkaniu Komendant Miejski Policji w Krośnie mł.insp. Leszek Buryła, który również życzył Komendantowi PSP owocnej pracy na objętym stanowisku.

Kolejnym punktem posiedzenia było uroczyste wręczenie obecnym na zebraniu członkom Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie legitymacji członkowskich,. Wręczenia dokonał Prezes Stowarzyszenia Wiesław Nowak. Legitymacje wykonane zostały zgodnie z projektem przyjętym przez Zarząd, zawierają zdjęcie oraz dane dotyczące pełnionej funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia.

Zgodnie z przyjętym porządkiem zebrania Prezes Wiesław Nowak i Wiceprezes Kazimierz Gładysz przedstawili obecnym na zebraniu Komendantowi Miejskiemu Policji oraz Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej potrzeby w zakresie wsparcia działalności Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. W zakresie pomocy przy organizacji Turnieju Klas Mundurowych „Munduriada 2017” Komendanci Policji i Straży Pożarnej potwierdzili udział swoich przedstawicieli w ramach pokazu sprzętu i wyposażenia reprezentowanych przez nich formacji mundurowych. Jednocześnie przychylnie ustosunkowali się do prośby o nieodpłatne użyczenie elementów toru przeszkód niezbędnego do rozegrania konkurencji w ramach „Munduriady 2017”. Szczegóły w tym zakresie zostaną ustalone w ramach bezpośrednich kontaktów roboczych wyznaczonych przedstawicieli Stowarzyszenia i wyznaczonych funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej.

Ponadto uzgodniono kierunki współpracy i współdziałania Stowarzyszenia z tymi formacjami mundurowymi w zakresie działań profilaktycznych prowadzonych i planowanych przez Stowarzyszenie w roku 2017 i latach następnych. Działania te obejmować będą między innymi udział przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w działaniach profilaktycznych organizowanych na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych w trakcie różnych imprez. Podobnie wsparcie przy organizacji takich działań zadeklarował Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Przyjęto zasadę że każde działanie będzie uzgadniane w trybie roboczym poprzez bezpośredni kontakt wyznaczonych członków Zarządu Stowarzyszenia oraz wskazanych funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej.

 

Obecni na spotkaniu dokonali także wpisu do Księgi Pamiątkowej OSP Szczepańcowa.


Dzień otwarty w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie - 2016.06.14. Znakowanie rowerów

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie w dniu 14 czerwca 2016 roku uczestniczyło w "Dniu otwartym" Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

 

Impreza ta jest organizowana co roku w czerwcu i jak co roku Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w jej organizacje. W czasie imprezy prowadzona była między innymi akcja znakowania rowerów.

 

W pokazach promujących właściwe zachowania na drogach aktywnie uczestniczył Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Przedstawiciele WORD-u rozdawali odblaski, omawiając zasady ruchu drogowego. 
 
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz pracownicy Nadleśnictwa Rymanów przypominali abecadło bezpiecznych zachowań w lesie. Rozdawali ulotki i odblaski oraz wskazywali sposoby bezpiecznego spędzania wolnego czasu na łonie natury. 
 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie ufundowała książki oraz słodycze dla uczestników konkursowych zmagań. Przedstawiciele biblioteki zadbali również o muzyczną oprawę imprezy. 
 
Nad bezpieczeństwem przybyłych gości czuwali ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej z Krosna. Zaprezentowali instruktaż udzielania pierwszej pomocy, transportu poszkodowanego oraz opatrywania ran. 
 
Przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krośnie rozdawali ulotki informacyjne oraz owoce, promując zdrowy styl życia. W organizację festynu zaangażował się również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie, przekazując uczestnikom karnety na basen. Ponadto członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa przeprowadzili akcję znakowania rowerów. W organizację „Dnia Otwartego” włączyły się również lokalne samorządy oraz Uzdrowisko Rymanów.  
 

 



ZNAKOWANIE ROWERÓW - 12 czerwca 2016r.  Piknik Rodzinny "Rowerem po zdrowie" - ISKRZYNIA

 

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie, Urzędem Gminy w Korczynie, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Korczynie, Gminnym  Ośrodkiem Kultury w Korczynie  w dniu 12 czerwca 2016 roku  przeprowadziło kolejną akcje znakowania rowerów. Przedsięwzięcie realizowano w trakcie Rowerowego Pikniku Rodzinnego odbywającego się na terenie Zespołu Szkół w Iskrzyni pod hasłem "Rowerem po zdrowie ...".  Oprócz znakowania rowerów przedstawiciele Stowarzyszenia omówili zagrożenia związane z bezpieczeństwem na drodze i wypoczynkiem wakacyjnym. Przekazali także uczestnikom imprezy elementy odblaskowe otrzymane od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Dzięki przychylności Pana Zbigniewa Moskala (opiekuna grupy uczniów) zorganizowano pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie.  W czasie imprezy odbywały się także liczne konkursy, w tym między innymi konkurs z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie na drodze, konkurs plastyczny o tematyce związanej ze hasłem pikniku czyli aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Na imprezie obecny był Wójt Gminy Korczyna - Jan Zych. Ze strony Stowarzyszenia w imprezie uczestniczyli członkowie zarządu Radosław Przybyła i Andrzej Zawiślak.

Przyjmowanie zgłoszeń uczestników ...

Pokaz ratownictwa przeprowadzony przez uczniów ZSP Nr 4 w Krośnie ...

Znakowanie rowerów uczestników pikniku - chętnych było wielu ...

Start uczestników ...

Znakowanie rowerów ...

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ...


ZNAKOWANIE  ROWERÓW w czasie "DNI KROSNA - MIASTA SZKŁA"  2016.06.05.

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie  przeprowadziło akcje znakowania rowerów w dniu 5 czerwca 2016 roku w trakcie odbywających się „DNI KROSNA-MIASTA SZKŁA” , w których jak co roku uczestniczy Stowarzyszenie i tradycyjnie prowadzi akcje znakowania. Akcja prowadzona była na terenie krośnieńskiego Rynku.

 

W akcji znakowania rowerów uczestniczyli członkowie Zarządu Stowarzyszenia: Jan Szwast, Krzysztof Cząstkiewicz, Andrzej Zawiślak. W trakcie imprezy oznakowano i zarejestrowano kilkanaście rowerów.

 

Fotorelacja poniżej.


ZNAKOWANIE ROWERÓW     2016.06.04.

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie przeprowadziło akcje znakowania rowerów w dniu 4 czerwca 2016 roku.  Znakowanie odbyło się w trakcie  akcji ODDAWANIA KRWI dla osób potrzebujących w okresie wakacyjnym odbywającej się pod hasłem „RATUJEMY = DAJEMY” zorganizowanej przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża funkcjonujący przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

Akcja miała na celu zbiórkę krwi dla osób poszkodowanych w okresie wakacyjnym. W czasie akcji zebrano rekordową ilość krwi - około 30 litrów. (link - krosno112.pl)

Imprezę rozpoczął witając uczestników i zaproszonych gości Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie st.bryg Krzysztof Korzec. Wśród zaproszonych byli  między innymi: nadbrygadier Bogdan Kuliga były Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie, Zastępca Prezydenta miasta Krosna - Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna - Zbigniew Kubit, Radny miasta Krosna - Stanisław Czaja. Przewodniczący Klubu HDK PCK przy KM PSP w Krośnie Zbigniew Machowski przywitał gości i przedstawił cele akcji.

W czasie imprezy prócz  akcji oddawania krwi odbywały się między innymi pokaz sprzętu i wyposażenia straży pożarnej i policji, można było obserwować pokaz ratownictwa drogowego oraz pokaz działania grupy wysokościowej KM PSP w Krośnie. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie umożliwił uczestnikom imprezy skorzystanie z symulatora zderzeniowego, prowadził też akcje rozdawania odblasków najmłodszym.

Wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie w czasie tej imprezy Stowarzyszenie oznakowało i zarejestrowało około 20 rowerów. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w imprezie.

Podziękowania organizatorów link  krosno112.pl


30.04.2016  MUNDURIADA 2016

 

W dniu 30 kwietnia 2016 roku odbył się "TURNIEJ KLAS MUNDUROWYCH – MUNDURIADA 2016". Był to pierwszy turniej mundurowy w tej formule. W poprzednich latach w turniejach uczestniczyli "zawodowcy", między innymi policja, straż pożarna, straż graniczna, inspekcja celna, firmy ochrony. W bieżącym roku po raz pierwszy turniej zorganizowano jako współzawodnictwo młodzieży z klas mundurowych szkół miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Do współzawodnictwa zaproszono osiem szkół, pozytywnie na zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły, niemniej do turnieju przystąpiło siedem reprezentacji z pięciu szkół.

 

Do rywalizacji przystąpiły następujące drużyny:

Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu im. Marii Konopnickiej – Drużyna Nr 1 z opiekunem Andrzejem Cynarskim

Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu im. Marii Konopnickiej – Drużyna Nr 2 z opiekunem Andrzejem Cynarskim

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika z opiekunem Rafałem Kustroniem

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza z opiekunem Zbigniewem Moskalem

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego – Drużyna Nr 1 z opiekunem Wojciechem Książkiewiczem

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego – Drużyna Nr 2 z opiekunem Pawłem Nyczem

Zespołu Szkół w Iwoniczu z opiekunem Markiem Rygiel

 

Turniej rozpoczął się o godzinie 12.00, uczestników przywitał Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie Wiesław Nowak. Pierwszą konkurencją był tor przeszkód. Zawodnicy mieli do pokonania: opony, 15 metrowy odcinek czołganiem, tzw. kopertę, pionową ściankę o wysokości 1,5 metra, równoważnię oraz pozorowany rów z wodą o długości 2 metrów. W konkurencji uczestniczyli wszyscy zawodnicy z drużyny, a ostateczny czas to wynik całej czteroosobowej drużyny. Przewidziano tu także punkty karne za błędy w trakcie pokonywania przeszkód na przykład nadepnięcie opony, nieprawidłowe (wysokie) czołganie, błędy w pokonaniu tzw. „koperty” na przykład pomylenie kolejności obiegnięcia słupków, pominięcie lub nie pokonanie ścianki czy nie przeskoczenie rowu. Każdy błąd powodował doliczenie dodatkowych sekund do pełnego czasu lub konieczność ponownego prawidłowego pokonania przeszkody. W tej konkurencji zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Drugą konkurencją było wejście na linę. Konkurencja była rozgrywana na czas. Po linie na wysokość 4 metrów wspinał się jeden wytypowany zawodnik lub zawodniczka. W wyniku zaciętej rywalizacji dwie drużyny uzyskały jednakowy, najlepszy czas. Były to drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego.

 

Kolejną konkurencją było przeciąganie liny. Konkurencja była rozgrywana tzw. metodą pucharową. Najsilniejszą grupą w tej konkurencji okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika. Ostatnią konkurencją były tzw. hydronetki. Konkurencja polegała na napełnieniu tzw. naczynia kontrolnego o pojemności około 10 litrów przy użyciu  podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci hydronetki. Trudność polegała tu na tym, że naczynie kontrolne było ustawione za tablicą z kilkucentymetrowym otworem, poprzez, który należało napełnić naczynie. Drużyny przy tym zadaniu mogły korzystać z dwóch lub więcej zawodników. Najlepszy wynik uzyskała drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego.

 

Podkreślić należy, że wszyscy zawodnicy walczyli z zaangażowaniem i poświęceniem, turniej umożliwił młodzieży sprawdzenie swoich umiejętności i możliwości, stanowił także okazje do dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Niektóre z konkurencji lub ich elementy stanowią zadania jakie należy wykonać w przypadku ubiegania się o przyjęcie do takich formacji mundurowych jak policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko.

 

Po podsumowaniu punktacji ze wszystkich konkurencji kolejność drużyn była następująca;

I miejsce - Drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza (klasa ratownik medyczny)

II miejsce - Drużyna Nr 2 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego (klasa pro-policyjna)

III miejsce Drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika (klasa o profilu strażackim)

IV miejsce - Drużyna Zespołu Szkół w Iwoniczu

V miejsce - Drużyna Nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie im. II Armii Wojska Polskiego (klasa wojskowa)

VI miejsce – Drużyna N 1 Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu im. Marii Konopnickiej

VII miejsce – Drużyna N 2 Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu im. Marii Konopnickiej

 

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy !

 

Na koniec imprezy Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie wręczył zwycięskim drużynom statuetki za I, II, III miejsce, a wszystkim drużynom dyplomy. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe, pamiątkowe statuetki.

 

Za pomoc w organizacji turnieju i pokazu dziękujemy:

Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie

Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczepańcowej

Ratownikom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza

 

Za udzielone wsparcie dziękujemy także;

Celfast Sp. z o.o

Przedsiębiorstwu "Karabela" Sp. z o.o. Ochrona osób i mienia

Zakładowi Usługowo Wytwórczemu "DECOR",

Drukarni HEDOM Krosno Sp. z o.o.


7.04.2016. SPOTKANIE W SPRAWIE TURNIEJU KLAS MUNDUROWYCH "MUNDURIADA 2016"

W spotkaniu uczestniczyli ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa: Zawiślak Andrzej, Szwast Jan, Cecuła Marek, Radosław Przybyła, Cząstkiewicz Krzysztof, natomiast  ze strony szkół wystawiających drużyny: Zbigniew Moskal - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie, Rafał Kustroń - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie, Marek Rygiel - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iwoniczu, Adam Litarowicz - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie, Andrzej Cynarski - Liceum Ogólnokształcące w Jedliczu, Tadeusz George - Zespół Szkół Nr 2 w Dukli. 

Tematem spotkania było omówienie konkurencji oraz przygotowania toru do rywalizacji.  W czasie spotkania ustalono, że przedstawiciel zespołu szkół w Iwoniczu przygotuje linę do wspinaczki. Wysokość zawieszenia liny określono na 4 metry. Wejście zaliczone zostanie po uderzeniu ręką w dzwonek zawieszony na końcu liny. Zeskoczenie z liny spowoduje naliczenie 5 sekund karnych.  Lina do przeciągania zabezpieczona zostanie przez Zespół Szkół w Jedliczu. W konkurencji brały będą udział drużyny 4 osobowe złożone z uczniów. Przeciągania liny odbywało się będzie w systemie pucharowym – 8 drużyn.

Hydronetki oraz „tarcze” do nich ( po 2 szt.) zabezpieczone zostaną przez KMP PSP. Odległość ustawienia hydronetki od tarczy wyniesie 3 metry. Konkurencja realizowana na czas do chwili napełnienia zbiornika. W konkurencji może brać udział cała drużyna.

Graficzne przedstawienie toru przygotował kolega Andrzej Zawiślak. Na spotkaniu uzgodniono szczegóły niektórych elementów toru:

  • Dobieg od startu do pierwszej przeszkody opony wyniesie 10 metrów. Rozstawionych zostanie 10 opon
  • Zawodnik musi postawić całą stopę w oponie.
  • Czołganie odbywać się będzie na odcinku 15 metrów pod taśmami rozstawionymi na wysokości 40 cm na szerokości 2 metrów. Każde dotknięcie taśmy powoduje zawrócenie zawodnika i konieczność powtórzenia toru czołgania.
  • Koperta – przebiegnięcie i schemat przygotowany zostanie zgodnie z regulaminem „sprawni jak żołnierze”.
  • Równoważnia w celu uniknięcia kontuzji zawodnik na pierwszym i ostatnim metrze równoważni musi postawić obie stopy. Każdy błąd powoduje powtórzenie konkurencji.
  • Pozorowany rów z wodą którego szerokość wynosić będzie 2 metry.

Zabezpieczenie medyczne przygotuje Zespół Szkół Naftowych. Wykonany zostanie również pokaz ratownictwa. Każda ze szkół ma prawo do wystawienia dwu-trzyosobowej grupy prezentującej szkołę. W złych warunkach atmosferycznych osoby będą miały przygotowane miejsce pod namiotem Stowarzyszenia.

 


6.04.2016. WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

Zebranie otworzył Prezes Stowarzyszenia Wiesław Nowak. Zgodnie z przyjętym porządkiem po stwierdzeniu prawomocności obrad Prezes przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Stowarzyszenia za rok 2015.

 

W ocenianym okresie odbyło się osiem posiedzeń Zarządu. Główne działania realizowane przez Stowarzyszenie to między innymi realizacja wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie programu prewencyjnego „Stop kradzieżom – z kodem bezpieczniej” polegającego na znakowaniu rowerów i wprowadzaniu ich danych do bazy policyjnej. Przeprowadzono kilka takich akcji znakowania w szkołach na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Znakowanie rowerów realizowane było również w czasie różnych imprez lokalnych w tym między innymi w czasie Dni Krosna, Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Rymanowie, a także XV Biesiady Karpackiej w Chorkówce. Ogółem do tej pory oznakowano prawie 1500 rowerów. Rowery znakowane są również na terenie Stacji Obsługi Technicznej Komendy Miejskiej Policji w Krośnie po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania w tym zakresie.

 

 

Kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym w 2015 roku było uczestnictwo Stowarzyszenia w XVI Górskich Zawodach Balonowych, w których Stowarzyszenie uczestniczy od wielu lat organizując Turniej Służb Mundurowych tzw. MUNDURIADĘ, a także w ostatnich latach pokazy sprzętu i wyposażenia tych służb połączone z prezentacją takich grup zawodowych jak Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i innych.

 

Kontynuowano także spotkania środowiskowe mające na celu podnoszenie świadomości prawnej mieszkańców miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, w tym uczniów szkół. W czasie spotkań przedstawiciele Stowarzyszenia omawiali zagadnienia prawne związane z odpowiedzialnością karną i prawna dorosłych i młodzieży, a także promowali zachowania sprzyjające poprawie stanu bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w 2015 roku w jednym z posiedzeń Konwentu Wójtów i Burmistrzów powiatu krośnieńskiego przedstawiając zakres działań prowadzonych przez Stowarzyszenie, proponując możliwość włączenia się przedstawicieli Stowarzyszenia w działania profilaktyczne na terenie gmin powiatu, w tym między innymi realizacje programu prewencyjnego „Stop kradzieżom – z kodem bezpieczniej”.

 

Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli także w szkoleniach organizowanych przez Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie, które między innymi dotyczyły przygotowywania projektów pozwalających na realizacje celów Stowarzyszenia przy wsparciu środków finansowych pochodzących ze źródeł zewnętrznych, a także nowoczesnych form pozyskiwania wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych. Stowarzyszenie uczestniczyło także w imprezie „Karpackie Klimaty” poprzez udział w przyjęciu delegacji samorządowców węgierskich z Szaroszpatak.

 

W okresie 2015 roku Zarząd Stowarzyszenia w wyniku własnego działania i przychylności podmiotów zewnętrznych pozyskał wsparcie między innymi od: firmy Celfast Sp. z o.o. , Przedsiębiorstwa "Karabela" Sp. z o.o. Ochrona osób i mienia, Zakładu Usługowo Wytwórczego "DECOR", Biura Nieruchomości „VIVA”.

 

Po podsumowaniu działalności w 2015 roku Komisja Rewizyjna przedstawiła ocenę działalności Zarządu pod względem finansowym wnioskując o udzielenie mu absolutorium, co zebrani przegłosowali jednogłośnie. Następnie przedstawiono propozycje działań w 2016 roku.

 

Kolejnym punktem porządku obrad był uzupełniający wybór uzupełniający władz Stowarzyszenia w związku z rezygnacją z funkcji członka zarządu - skarbnika Wojciecha Ksiązkiewicza. W wyniku przeprowadzonych wyborów od 6 kwietnia 2016 roku skład Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie przedstawia się następująco:

 

  • Prezes - Wiesław Nowak
  • V-ce Prezes - Kazimierz Gładysz
  • Sekretarz - Krzysztof Cząstkiewicz
  • Skarbnik - Jan Szwast
  • Członek - Marek Cecuła
  • Członek - Andrzej Zawiślak
  • Członek - Radosław Przybyła

 

Po wyborach uzupełniających do składu Zarządu  omówiono Program działania na 2016 rok. Przyjęto iż będą nadal kontynuowane przedsięwzięcia ukierunkowane na młodzież, w tym między innymi wspieranie klas ze szkół o profilach tzw. mundurowych pozwalające im na lepsze przygotowanie się do zawodu. Między innymi zorganizowany zostanie "Turniej Klas Mundurowych - MUNDURIADA 2016" połączony z pokazem sprzętu służb mundurowych oraz pokazem ratownictwa medycznego.Ponadto realizowane będą programy i działania z lat poprzednich na zasadzie ich kontynuacji i rozwoju. Będą to między innymi program "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej". Cykliczne zawody rekreacyjno - sportowe "Munduriada" będą organizowane, przy czym w szerszym zakresie Stowarzyszenie liczy na włączenie się w nie szkół o profilach mundurowych, również spoza Krosna i powiatu krośnieńskiego. Planuje się też wprowadzenie m.in. stałych dyżurów członków Stowarzyszenia w siedzibie przy ul. Grodzkiej 10 mających na celu udzielanie bezpośrednich i telefonicznych porad zainteresowanym. W ramach współpracy z miastem partnerskim miasta Krosna na Węgrzech to jest Szaroszpatak planowane jest utrzymywanie kontaktów roboczych z przedstawicielami samorządu i stowarzyszeń o podobnym profilu działalności jak Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.  Po przeprowadzeniu dyskusji w zakresie proponowanych przedsięwzięć zebranie zakończono.


23.06.2015. Dzień otwarty w krośnieńskiej Komendzie Policji.

3 czerwca br. w godz. 10.00-14.00 w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie, przy ul. Lwowskiej, został zorganizowany tzw. dzień otwarty, adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i klas ponadgimnazjalnych oraz wszystkich chętnych, którzy chcieli spędzić dzień z krośnieńską Policją.

Podczas dnia otwartego uczestnicy zapoznawali się z pracą policjantów, mieli możliwość rozmowy z policjantami na temat zagrożeń i bezpieczeństwa, zasad naboru do służby w Policji, oraz mogli skorzystać z  wielu atrakcji, między innymi zwiedzania Izby Pamięci Służb Policyjnych, w której zgromadzone są eksponaty związane z historią Policji.

Zaprezentowany został sprzęt wykorzystywany przez Policję motocykle, radiowozy, sprzęt ochrony osobistej, wyposażenie specjalistyczne.

W czasie trwania imprezy na terenie komendy  prowadzona była akcja znakowania rowerów.

Żródło: http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kmp-krosno/wydarzenia/art2544,dzien-otwarty-w-krosnienskiej-komendzie.html

Dzień otwarty w krośnieńskiej komendzie

 

1.05.2015. Stowarzyszenie uczestniczyło w pokazie sprzętu i wyposażenia służb

W ramach realizacji działań profilaktycznych w czasie Górskich Zawodów Balonowych jakie odbyły się w Krośnie w dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2015r. Stowarzyszenie zorganizowało przy wsparciu Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych pokaz sprzętu i wyposażenia. Fotorelacja poniżej.

 

(Zdjęcia dzięki uprzejmości K.K. - dziękujemy)


15.04.2015. WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE PODSUMOWUJĄCE DZIAŁALNOŚĆ w 2014 roku.

W dniu 15 kwietnia 2015 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Stowarzyszenia. Podsumowano działalność w 2014 roku. Prezes Wiesław Nowak przedstawił przedsięwzięcia zrealizowane w ubiegłym roku. 


Były to między innymi działania  prowadzone wspólnie z Komendą Miejską Policji w Krośnie w ramach programu "Stop kradzieżom z kodem bezpieczniej" polegające na znakowaniu rowerów. Realizując przyjęty  program Stowarzyszenie kontynuowało akcje "STOP KRADZIEŻOM - Z KODEM BEZPIECZNIEJ", której celem jest ograniczenie kradzieży rowerów. Program polega on na znakowaniu rowerów przez wykonanie graweru z numerem i naklejeniu ostrzegawczych nalepek, a następnie wprowadzaniu ich do policyjnej bazy danych. Znakowanie oddziałuje odstraszająco a jednocześnie ułatwia identyfikacje właściciela na przykład w przypadku odzyskania wcześniej skradzionego roweru lub w czasie kontroli na drodze.

 

W maju Stowarzyszenie włączyło się aktywnie w działania profilaktyczne w czasie Górskich Zawodów Balonowych organizując pokaz sprzętu i wyposażenia policyjnego, pożarniczego i ratownictwa drogowego.

Prowadzone były w 2014 roku także działania polegające na poradnictwie prawnym. Kontynuowano przedsięwzięcie polegające na spotkaniach przedstawicieli Stowarzyszenia z mieszkańcami miasta i powiatu oraz uczniami szkół mające na celu podnoszenie ich świadomości prawnej, udzielaniu pomocy i informacji prawnej. Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniach Forum Organizacji Pozarządowych w Krośnie przedstawiając naszą działalność.

 

Nawiązano także współpracę z samorządami lokalnymi miast i gmin powiatu krośnieńskiego w zakresie wspólnej realizacji działań profilaktycznych w czasie różnych imprez organizowanych przez samorządy. Propozycja ta przedstawiona na spotkaniu wójtów i burmistrzów powiatu krośnieńskiego spotkała się z przychylnym przyjęciem. Po podsumowaniu działalności w 2014 roku Komisja Rewizyjna przedstawiła ocenę działalności Zarządu pod względem finansowym wnioskując o udzielenie mu absolutorim, co zebrani przegłosowali jednogłośnie.

 

Następnie omówiono propozycje działań w 2015 roku.  Przyjęto iż będą nadal kontynuowane przedsięwzięcia ukierunkowane na młodzież, w tym między innymi wspieranie klas ze szkół o profilach tzw. mundurowych pozwalające im na lepsze przygotowanie się do zawodu. Ponadto realizowane będą programy i działania z lat poprzednich na zasadzie ich kontynuacji i rozwoju. Będą to między innymi program "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej" , którego zasięg planuje się rozszerzyć między innymi na powiat brzozowski. Cykliczne zawody rekreacyjno - sportowe "Munduriada" będą organizowane, przy czym w szerszym zakresie. Stowarzyszenie liczy na włączenie się w nie szkół o profilach mundurowych, również spoza Krosna i powiatu krośnieńskiego.  W ramach współpracy z miastem partnerskim miasta Krosna na Węgrzech to jest Szaroszpatok planowane jest rozwijanie kontaktów roboczych z przedstawicielami samorządu i stowarzyszeń o podobnym profilu działalności jak Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. 


ZNAKOWANIE ROWERÓW - DNI KROSNA - MIASTA SZKŁA 2014                   15 CZERWCA 2014 roku.

Znakowanie roweru
Znakowanie roweru

Wygrawerowany na ramie numer z pewnością zniechęci wielu złodziei i uchroni nas i nasze dzieci przed utratą jednośladu.  Znakowanie roweru polega na wygrawerowaniu na ramie kodu, składającego się z symbolu literowego RZKR i czterocyfrowego numeru. Kod zabezpieczony zostanie naklejką samoprzylepną. Akcja znakowania prowadzona jest przede wszystkim w szkołach, do których wiele dzieci dojeżdża rowerami. Wykorzystujemy także takie okazje jak Dni Krosna, by umożliwić także dorosłym oznakowanie swoich jednośladów. Pozostawiane bez opieki pojazdy często stają się łupem złodziei. Dzięki znakowaniu łatwiej ustalić właściciela roweru w trakcie kontroli na drodze lub gdy zostanie on odzyskany.

Policja  dysponuje bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery lub inne przedmioty wartościowe. Dzięki temu w przypadku ich ewentualnej kradzieży i późniejszego odzyskania,  możliwa jest błyskawiczna identyfikacja właściciela. Wśród osób, które oznakują swoje rowery okresowo losowane są nagrody rzeczowe, ufundowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

 

Źródło:

http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kmp-krosno/wydarzenia/art470,bezplatnie-znakujemy-rowery.html


17.04.2014  -  Odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie

W dniu 17 kwietnia 2014 roku odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia. Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad zebranie otworzył Prezes Stowarzyszenia Wiesław Nowak. Zebraniu przewodniczył członek zarządu Andrzej Zawiślak. Po wybraniu komisji mandatowej, uchwał i wniosków oraz skrutacyjnej Prezes Wiesław Nowak przedstawił sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia za okres ostatniej czteroletniej kadencji 2010 - 2014.

Podsumowując czteroletnią kadencje Wiesław Nowak omówił realizacje programu przyjętego na walnym zebraniu w 2010 roku. W okresie kadencji zarząd odbył 24 posiedzenia. Realizując przyjęty w 2010 roku program Stowarzyszenie zrealizowało między innymi trzy zadania publiczne z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego w ramach współpracy z gminą Krosno. Były to działania pod hasłem "Bezpieczny motorowerzysta" - były to działania mające na celu popularyzowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród uczniów klas pierwszych gimnazjów z terenu Krosna z równoczesnym wsparciem tych szkół w zakresie szkolenia celem uzyskania przez młodzież uprawnień do kierowania rowerem czy motorowerem. Rozprowadzono również zakupione przez Stowarzyszenie tzw. pomocy dydaktycznych - zestawów testów i sytuacji z jakimi można spotkać się na skrzyżowaniach. Kolejnym zadaniem była realizacja programu "Poznajemy zawód policjanta" mający na celu przybliżenie młodzieży tzw. klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie pracy Policji. W ramach tego zadania przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia zorganizowano dla młodzieży wyjazd do Szkoły Policji w Katowicach. Umożliwiło to młodzieży zapoznanie się z procesem i metodami szkolenia przyszłych policjantów, a bezpośredni kontakt i rozmowy z wykładowcami  pozwolił bliższe poznanie praktycznych aspektów pracy Policji. Trzecie zadanie publiczne, również adresowane do młodzieży to  działania "Poznajemy zawód strażaka". Prócz teoretycznych informacji jakie przekazano młodzieży w ramach tego programu przy dużym wsparciu Stowarzyszenia zorganizowano wyjazd do Szkoły Pożarnictwa w Częstochowie. Ze względu na trudności w organizacji tego wyjazdu zwrócono się o pomoc, w tym finansową do władz samorządowych gmin powiatu krośnieńskiego. Największe zaangażowanie wykazał tu Burmistrz Jedlicza Zbigniew sanocki, który przekonał do pomocy przy tym przedsięwzięciu trzech innych wójtów. Duży wkład w realizacje tego działania miał V-ce Prezes Stowarzyszenia Kazimierz Gładysz.

Kolejnym celem Stowarzyszenia jest między innymi integracja środowiska służb mundurowych. Cyklicznie realizowanym działaniem Stowarzyszenia w tym zakresie jest coroczna organizacja imprezy o charakterze sportowo - rekreacyjnym pod nazwą "Munduriada" . Co roku w czasie majowego weekendu organizowane są zawody służb mundurowych, w których na przestrzeni ostatnich czterech lat brały udział między innymi drużyny: policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, funkcjonariuszy Straży Granicznej z GPK w Barwinku, funkcjonariuszy Służby Celnej z Placówki w Barwinku, pracowników ochrony z firmy "Karabela" Oddział w Krośnie, strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych, uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie, uczniów Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony O"Chikara, a także drużyny harcerzy.

W okresie czteroletniej kadencji realizowany był nadal program pod nazwą "STOP KRADZIEŻOM - Z KODEM BEZPIECZNIEJ", którego celem jest ograniczenie kradzieży rowerów. Polega on na znakowaniu rowerów przez wykonanie grawera z numerem i naklejeniu ostrzegawczych nalepek, a następnie wprowadzaniu do policyjnej bazy danych. Znakowanie oddziałuje odstraszająco a jednocześnie ułatwia identyfikacje właściciela na przykład w czasie kontroli na drodze.

Kontynuowano także przedsięwzięcie polegające na spotkaniach przedstawicieli Stowarzyszenia z mieszkańcami miasta i powiatu oraz uczniami szkół mające na celu podnoszenie ich świadomości prawnej, udzielaniu pomocy i informacji prawnej. Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniach Forum Organizacji Pozarządowych w Krośnie przedstawiając naszą działalność. Wspierano działalność Komendy Miejskiej Policji w Krośnie między innymi przez dofinansowanie zakupu psa służbowego, a także poprzez udział w urządzaniu Sali Tradycji - przekazanie eksponatów. Stowarzyszenie włączyło się także w działania Komendy Miejskiej Policji w Krośnie przez ufundowanie i wręczenie okolicznościowych pucharów zwycięzcom eliminacji powiatowych "Turnieju Par Patrolowych". Corocznie Stowarzyszenie uczestniczy w Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych wyłaniając i fundując nagrodę dla najbezpieczniej latającego baloniarza zawodów. W ramach współpracy międzynarodowej przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniach z delegacjami samorządowców z Szaroszpatok z Węgier, a także odbyto spotkania połączane ze spotkaniami z przedstawicielami samorządu, Policji i innych służb w Szaroszpatok. Przy tej okazji Prezez Stowarzyszenia Wiesław Nowak wziął udział w organizowanym tam konkursie kulinarnym zajmując czwarte miejsce.

W okresie czteroletniej kadencji uzyskano lokal - nową siedzibę Stowarzyszenia. Obecnie siedziba znajduje się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej 10 w Krośnie. Jest to zwieńczenie długoletnich wysiłków w tym zakresie. Udało się także pozyskać środki i darowizny rzeczowe od dwóch krośnieńskich firm.

 

Prezes Wiesław Nowak przedstawia sprawozdanie
Prezes Wiesław Nowak przedstawia sprawozdanie
Od lewej: Andrzej Turek - ustępujący skarbnik, Krzysztof Cząstkiewicz, Jan Szwast, Kazimierz Gładysz - V-ce Prezes
Od lewej: Andrzej Turek - ustępujący skarbnik, Krzysztof Cząstkiewicz, Jan Szwast, Kazimierz Gładysz - V-ce Prezes

Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ludwik Oczoś przedstawił sprawozdanie z kontroli działalności Zarządu Stowarzyszenia. W sprawozdaniu szczegółowo przedstawił wydatki Stowarzyszenia i ich rozliczenie. Pozytywnie ocenił sposób zarządzania finansami wnioskując o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Obecni na zebraniu przegłosowali przyjęcie sprawozdania i udzielili absolutorium Zarządowi jednogłośnie. Następnie dokonano wyboru władz. W wyniku przeprowadzonych wyborów skład Zarządu przedstawia się następująco: Prezes - Wiesław Nowak,  V-ce Prezes - Kazimierz Gładysz, Sekretarz - Krzysztof Cząstkiewicz, Skarbnik - Wojciech Książkiewicz

 

 

 

Po wyborze Zarządu omówiono Program działania na 2014 rok. Przyjęto iż będą nadal kontynuowane przedsięwzięcia ukierunkowane na młodzież, w tym między innymi wspieranie klas ze szkół o profilach tzw. mundurowych pozwalające im na lepsze przygotowanie się do zawodu. Ponadto realizowane będą programy i działania z lat poprzednich na zasadzie ich kontynuacji i rozwoju. Będą to między innymi program "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej" , którego zasięg planuje się rozszerzyć między innymi na powiat brzozowski. Cykliczne zawody rekreacyjno - sportowe "Munduriada" będą organizowane, przy czym w szerszym zakresie Stowarzyszenie liczy na włączenie się w nie szkół o profilach mundurowych, również spoza Krosna i powiatu krośnieńskiego. Planuje się też wprowadzenie m.in. stałych dyżurów członków Stowarzyszenia w siedzibie przy ul. Grodzkiej 10 mających na celu udzielanie bezpośrednich i telefonicznych porad zainteresowanym. W ramach współpracy z miastem partnerskim miasta Krosna na Węgrzech to jest Szaroszpatok planowane jest nawiązanie kontaktów roboczych z przedstawicielami samorządu i stowarzyszeń o podobnym profilu działalności jak Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. W czasie obrad podjęto także kilka uchwał związanych z drobnymi zmianami Statutu Stowarzyszenia.  Po stwierdzeniu przez Przewodniczącego Komisji Mandatowej o ważności podjętych przez Walne Zebranie uchwał zebranie zakończono.


XX FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - 5.11.2013.

Forum organizacji pozarządowych 2013
Forum organizacji pozarządowych 2013

 

W dniu 5 listopada 2013 r. w Hotelu Krosno-Nafta odbyła się uroczystość związana z obchodami XX Forum Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu uczestniczył Prezes naszego Stowarzyszenia - Wiesław Nowak.  Szczegółowa relacja ze spotkania na stronach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie.




Zarząd „Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie” z wizytą   w OSP Szczepańcowa 5.10.2011r.

W dniu 5.10.2011r. gościnnie w siedzibie OSP w Szczepańcowej obradował na roboczym spotkaniu Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. Zarząd  odbył swoje spotkanie na zaproszenie Prezesa OSP w Szczepańcowej  Kazimierza Gładysza, który jest jednocześnie Członkiem Zarządu Stowarzyszenia.

 

Podczas spotkania omówiono między innymi plan działania Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość oraz propozycje zmian w Statucie. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i wspomaganie inicjatyw i przedsięwzięć związanych z poprawą bezpieczeństwa obywateli, porządku publicznego oraz stanu poszanowania prawa.

 

Stowarzyszenie było m.in. organizatorem  „Munduriady” służb mundurowych w dniu 30.04.2011 roku na krośnieńskim lotnisku podczas Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych, w której uczestniczyli również druhowie z OSP. Stowarzyszenie współpracuje także ze szkołami na terenie Krosna w zakresie edukacji związanej z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

 

Goście zwiedzili obiekt remizy OSP w Szczepańcowej, zapoznali się ze stanem wyposażenia sprzętowego jednostki oraz zakresem prowadzonej działalności statutowej, w tym ratowniczo-gaśniczej. Prezes jednostki dh Kazimierz Gładysz, pełniąc rolę gospodarza spotkania przedstawił bogatą, ponad stuletnią historię działalności tutejszej OSP, jej dorobek i osiągnięcia.

 

Omówiono przy tym zasady współpracy obu stowarzyszeń, działających w jednym celu tj. poprawy i zapewnienia stanu bezpieczeństwa.  Goście byli pod pozytywnym wrażeniem dorobku jednostki ze Szczepańcowej , a przede wszystkim wyposażenia w nowoczesne pojazdy pożarnicze. Na koniec spotkania jego uczestnicy wpisali się do kroniki jednostki, wykonano także pamiątkowe zdjęcia.