Działalność Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie założone zostało 21.10.2005 roku. Działalność rozpoczęło po rejestracji w KRS początkiem 2006 roku. Obecnie swoją siedzibę ma w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ul. Grodzkiej 10 w Krośnie. Zrzesza członków z różnych środowisk: policjantów, strażaków, samorządowców, celników, prokuratorów i emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych. Aktualnie prezesem Zarządu Stowarzyszenia jest  Wiesław Nowak.

Głównym celem działalności stowarzyszenia jest podejmowanie i wspieranie inicjatyw związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz poszanowania prawa poprzez:

  • promowanie zachowań sprzyjających poprawie stanu bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego organizowanie spotkań,
  • nawiązywanie współpracy oraz prowadzenie działalności popularyzatorskiej w zakresie bezpieczeństwa publicznego,
  • prowadzenie działalności edukacyjnej, mającej na celu podniesienie stanu poszanowania prawa.
Przykłady zadań realizowanych przez Stowarzyszenie:
  • Przygotowanie projektu do Komisji Europejskiej, dot. rozwoju współpracy polsko-słowackiej w zakresie zwalczania przestępczości przygranicznej. Po wejściu Polski do Strefy Schengen, do programu weszły powiaty sanocki i jasielski, a koordynacje projektu przejęła Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.
  • Współpraca z Komendą Miejską Policji w Krośnie przy realizacji programu „Stop kradzieżom, z kodem bezpieczniej”, polegającego na znakowaniu rowerów specjalnym, grawerowanym na ramie numerem.
  • Dofinansowanie zakupu psa służbowego dla Komendy Miejskiej Policji Krośnie.

  • Objęcie patronatem klas pro policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie. W ramach współpracy ze szkołą stowarzyszenie współfinansowało i organizacyjnie przygotowało wycieczkę uczniów do Szkoły Policji w Katowicach.

  • Realizacja wspólnie z KMP w Krośnie projektu „Odpowiedzialny motorowerzysta”, w ramach którego uczniowie klas I gimnazjów w Krośnie otrzymali książeczki prezentujące zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach.

  • Organizacja Turnieju Służb mundurowych, który od lat odbywa się cyklicznie podczas Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.


2013 - OGÓLNOPOLSKA NOC PROFILAKTYKI - "Profilaktyka a Ty"

Społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” zaprasza Państwa do ogólnopolskiego zrywu wzmocnienia twórczej profilaktyki.


Wykonajmy przez 60 sekund wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju – 22 czerwca 2013 roku punktualnie o godz. 16.00.


Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.


Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.


W imieniu społeczności PaT
insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego

 

Źródło

http://pat.policja.gov.pl/portal/pat/19/2347/Ogolnopolska_Noc_Profilaktyki.html


21.03.2012. - Happening „Z bezpieczeństwem za pan brat”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie zorganizował 21.03.2012 w godzinach od 9.00 do 12.00 coroczny happening pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna, mający na celu podniesienie świadomości o zagrożeniach zdrowia i życia, sprawdzenie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia życia i udzielania przedmedycznej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Akcja pod hasłem „Z bezpieczeństwem za pan brat” miała na celu uświadomienie uczniom, że niesienie pomocy ludziom, znajdującym się w sytuacjach zagrożenia utraty zdrowia lub życia, jest ich obowiązkiem.

Patronat medialny objęła Nowiny Gazeta Codzienna oraz portal Nowiny24.pl.

Współorganizatorami akcji byli:
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie
- Komenda Miejska Policji w Krośnie
- Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie
- Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Krośnie
- Medyczna Szkoła Policealna w Jaśle
- Placówka Straży Granicznej w Sanoku
- Komenda Straży Miejskiej w Krośnie
- dealerzy samochodów w Krośnie: Opel i Chevrolet, Renault, Peugeot, Fiat
- OSK TOMAR M. Broński w Jedliczu
- "Auto-Kram" Zręcin
-  Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie
- Komenda Policji Miejskiej w Krośnie.
Policjanci zaprezentowali sposób zabezpieczenia miejsca wypadku połączony z instruktażem zachowania po wypadku i kolizji drogowej. Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie przeprowadziło kolejną akcje bezpłatnego znakowania rowerów.


Munduriada 2011


Rok 2007

Znakowanie rowerów - "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej"

Inauguracja programu znakowania rowerów przy szkole w Turaszówce
Inauguracja programu znakowania rowerów przy szkole w Turaszówce

 

Krośnieńska policja oraz Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie realizują od 2007 roku program prewencyjny „Stop kradzieżom – z kodem bezpieczniej”. Jego głównym celem jest ograniczenie włamań do piwnic i kradzieży rowerów. 

Wygrawerowany na ramie numer z pewnością zniechęci wielu złodziei i uchroni nas i nasze dzieci przed utratą jednośladu. Inauguracja programu z  udziałem Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, insp. Wiesława Nowaka i Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, Pana Wiesława Wołka miała miejsce 30 kwietnia 2007 roku w Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie.

 

 

Znakowanie roweru polega na wygrawerowaniu na ramie kodu, składającego się z symbolu literowego RZKR i czterocyfrowego numeru. Kod zabezpieczony zostanie naklejką samoprzylepną. Akcja znakowania prowadzona jest przede wszystkim w szkołach, do których wiele dzieci dojeżdża rowerami. Pozostawiane bez opieki pojazdy często stają się łupem złodziei. Policja  dysponuje bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery lub inne przedmioty wartościowe. Dzięki temu w przypadku ich ewentualnej kradzieży i późniejszego odzyskania,  możliwa jest błyskawiczna identyfikacja właściciela. Wśród osób, które oznakują swoje rowery okresowo losowane są nagrody rzeczowe, ufundowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

Źródło:

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=2065 

http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kmp-krosno/wydarzenia/art470,bezplatnie-znakujemy-rowery.html


Oznakował rower – wylosował odtwarzacz MP3 - 06-07-2007 Krosno

 

W dniu 6 lipca 2007 roku przeprowadzono losowanie nagrody rzeczowej wśród pierwszych 200 osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Posiadaczem odtwarzacza MP3 został Jaromir Jurczak, uczeń Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2 w Krośnie. 

 

Zgodnie z zapowiedziami, wśród każdych 200 właścicieli zostanie rozlosowana nagroda rzeczowa ufundowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, będące partnerem policji w realizacji tego programu. Tym razem był to odtwarzacz MP3 z radiem, dyktafonem i dyskiem o pojemności 1 GB. Losowanie odbyło się w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie przed kamerą lokalnej telewizji kablowej. Uczestniczyli w nim m.in. Komendant Miejski Policji w Krośnie, insp. Wiesław Nowak i Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa, Pan Wiesław Wołek. Odtwarzacz wylosował Jaromir Jurczak, który swój rower oznakował w dniu inauguracji programu. W najbliższym czasie nagroda zostanie przekazana szczęśliwemu zwycięzcy.


Turniej rowerowy - 30 wrzesień 2011 roku - Jedlicze

 

30 września 2011 roku odbył się w Jedliczu Turniej Rowerowy o Puchar Gminnego Koordynatora ds. karty rowerowej pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. Turniej rozegrano na Miasteczku Ruchu Drogowego przy ZSP w Jedliczu. Do rywalizacji stanęły 3-osobowe reprezentacje Szkół Podstawowych i Gimnazjów (obowiązkowo przynajmniej 1 dziewczynka w drużynie). W pierwszym etapie konkursu zawodnicy rozwiązywali test dotyczący przepisów drogowych, udzielania pierwszej pomocy, znajomości znaków itp.

 

Trasa sprawiła niektórym spore kłopoty, ale byli tacy, dla których była to przysłowiowa „bułka z masłem”. W czasie trwania zawodów organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników.

 

Drugi etap zawodów rozegrano na miasteczku. Tu zawodnicy musieli także wykazać się znajomością przepisów drogowych oraz umiejętnie tę wiedzę zastosować.

 

Na zakończenie turnieju wręczono nagrody.

 

 

Dyrektor SP w Jedliczu Zofia Szmyd, Zastępca Burmistrza Gminy Jedlicze Piotr Rostek, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie Wiesław Nowak, podinsp.  Marek Cecuła, Mariusz Zajdel złożyli gratulacje uczestnikom i wręczyli nagrody.

Trzecie miejsce zdobyła drużyna SP Jedlicze, zdobywając 147 punkty. Skład drużyny: Kamil Szymański, Jakub Sikora oraz Klaudia Janas.
Drugie miejsce uzyskując 204 punkty zdobyła drużyna SP Żarnowiec. Skład Drużyny: Krzysztof Grądalski, Patrycja Kudroń i Patryk Ciupa. Krzysztof Grądalski uzyskał najwięcej punktów za test, podczas którego zaskoczył również organizatorów niezwykłą spostrzegawczością, za co został nagrodzony specjalną nagrodą.

Zdobywcy pierwszego miejsca SP Dobieszyn uzyskali 217 punktów. W składzie najlepszej drużyny byli: Kacper Pudło, Bartek Sanocki oraz Agata Sitar.

Źródło: http://www.jedlicze.pl/node/2626

 


Z PRASY Policja: Znakowanie rowerów się opłaca

Dodano: 19 maja 2011, 20:30 Autor: Ewa Gorczyca Dzięki numerowi wygrawerowanemu na ramie, skradziony rower wrócił do właścicielki. Złodzieja zatrzymali krośnieńscy policjanci.

W nocy z 18 na 19 maja policjanci patrolujący osiedle Traugutta w Krośnie zauważyli na ul. Witosa mężczyznę prowadzącego rower. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło nerwowe zachowanie się nieznajomego - relacjonuje Marek Cecuła, rzecznik KMP w Krośnie. - Mężczyzna skierował się w stronę nieoświetlonego miejsca, wyraźnie usiłując się tam ukryć. W tej sytuacji policjanci zdecydowali się sprawdzić, z kim mają do czynienia. Okazało się, że jest to 19-letni, mocno pijany krośnian.
Młody człowiek usiłował przekonać funkcjonariuszy, że wraca do domu z rowerem pożyczonym od swojego kolegi. Po obejrzeniu jednośladu policjanci znaleźli na jego ramie wygrawerowany przez policję numer. Okazało się, że rower należy do mieszkanki Krosna, która blisko rok temu oznakowała jednoślad.

- Dalej wszystko potoczyło się już bardzo szybko - dodaje Cecuła. - Kobieta oświadczyła, że tej nocy rower został jej skradziony, a 19-latek trafił do policyjnego aresztu. Badanie wykazało w jego organizmie blisko 2,3 promila alkoholu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Dzisiejsze zdarzenie dobitnie pokazuje, że warto zadbać o swoje mienie, zabezpieczając go w sposób, który skutecznie utrudni życie złodziejowi - komentuje rzecznik. - Jednym z nich jest dodatkowe, trwałe oznakowanie sprzętu, pozwalające policjantom na błyskawiczne ustalenie jego właściciela.

Źródło: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110519/KROSNO/315062742


Rok 2010 - WSPÓŁPRACA Z POLICJĄ WĘGIERSKĄ - 29 kwiecień 2010r.

Na zaproszenie Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, gościem Stowarzyszenia był Komendant Policji z węgierskiego Sarospatak. Dr. Teglas Istvan.

 

Miał możliwość porozmawiać z członkami kadry kierowniczej krośnieńskiej Policji oraz poznać warunki pracy krośnieńskich policjantów. Gość wylosował przy tym nagrodę dla właściciela roweru, który oznakował go w ramach programu "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej".

 

Wizyta dr. Teglasa Istvana w Polsce, związana była z jego udziałem w konferencji "Służby i formacje mundurowe w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej".

Po jej zakończeniu, gościa z Węgier przyjęli Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, mł. insp. Jan Szwast oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie, nadkom. Paweł Owiński. Spotkanie, w którym uczestniczyli również Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, Wiesław Nowak oraz przedstawiciele kadry kierowniczej krośnieńskiej Policji, było okazją do rozmowy o warunkach pracy policjantów w obydwu krajach. 


Jednym z tematów rozmowy było także przedstawienie gościowi programów prewencyjnych, realizowanych przez krośnieńską Policję. Wśród nich jest program "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej" - realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, mający na celu ograniczenie kradzieży rowerów. Zgodnie z jego założeniami, spośród każdych kolejnych 200 osób, które oznakują swoje rowery losowana jest nagroda rzeczowa. Tym razem w losowaniu uczestniczyły osoby, których rowery oznakowane zostały numerami od 401 do 600, a szczęśliwy kupon wylosował dr. Teglas Istvan. Los zadecydował, że ufundowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie odtwarzacz MP3 otrzyma Natalia Okarma z Krosna, która swój rower oznakowała 24 września 2009r.

 

Po zakończeniu spotkania węgierski gość miał możliwość obejrzeć pracę policjantów na stanowisku kierowania oraz zapoznać się z zasadami funkcjonowania miejskiego monitoringu.

Źródło

http://www.krosnocity.pl/wiadomoci/kronika-kryminalna/krosnienska-komenda-odwiedzil-gosc-z-wegier.html

 

od lewej Z-ca Komendanta mł.insp. Jan Szwast, komendant Policji z węgierskiego Sarospatak. Dr. Teglas Istvan, Prezes Stowarzyszenia - Wiesław Nowak
od lewej Z-ca Komendanta mł.insp. Jan Szwast, komendant Policji z węgierskiego Sarospatak. Dr. Teglas Istvan, Prezes Stowarzyszenia - Wiesław Nowak
mł.insp. Jan Szwast i Komendant Policji z węgierskiego Sarospatak. Dr. Teglas Istvan w pomieszczeniach dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie
mł.insp. Jan Szwast i Komendant Policji z węgierskiego Sarospatak. Dr. Teglas Istvan w pomieszczeniach dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie

2009-2013

Zawody Służb Mundurowych - "MUNDURIADA"

Co roku na przełomie kwietnia i maja w Krośnie odbywają się Górskie Zawody Balonowe. Stowarzyszenie wpisując się w blok różnych imprez towarzyszących  organizuje ZAWODY SŁUŻB MUNDUROWYCH - tzw. "MUNDURIADĘ".

 

W zawodach na przestrzeni ostatnich lat brali udział między innymi: strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, pracowników ochrony z firmy "KARABELA" oraz firmy "AKER" z Krosna, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz służby Celnej, słuchacze Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony O Chikara w Krośnie, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie oraz uczniowie Zespołu Szkół z Rymanowa a także harcerze.

 

Konkurencje to między innymi: przeciąganie liny, bieg w specjalnym umundurowaniu ochronnym, wejście po linie, bieg w alkogoglach (okularach powodujących wrażenia jak po spożyciu alkoholu) i szereg innych.

 


2008 - 2009

Projekt - "Rozwój polsko-słowackiej współpracy transgranicznej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości".

     "Rozwój polsko-słowackiej współpracy transgranicznej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości" - tak brzmiała nazwa projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Szczegółowego "Zapobieganie i zwalczanie przestępczości 2007" Komisji Europejskiej, którego koordynatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Celem projektu było podjęcie działań dotyczących zapobiegania i walki z przestępczością na terenie obszarów przygranicznych obejmujących województwo podkarpackie i preszowskie.

Podkarpacki Komenant Wojewódzki Policji  insp. Józef Gdański
Podkarpacki Komenant Wojewódzki Policji insp. Józef Gdański

    Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 25 listopada 2009r. w Hotelu Prezydenckim. Rozpoczął ją Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji insp. Józef Gdański, który przedstawił najważniejsze założenia i efekty działań projektu. W wystąpieniach głos zabierali przedstawiciele partnerów projektu - Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Dyrekcji Korpusu Policji w Preszowie płk Jan Pivovarnik, Zastępca Gabinetu Marszałka Województwa Podkarpackiego Wojciech Trzaska, a także prof. dr hab. Stanisław Sagan - Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczestnicy konferencji
Uczestnicy konferencji

    Kolejny blok konferencji poświęcony był omówieniu części badawczej projektu. Wyniki badań prezentowali przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie - Tomasz Nawrocki, koordynator do spraw promocji, badań i sprawozdawczości projektu oraz dr Jacek Kraś i dr inż. Piotr Lenik. O akcji społeczno-informacyjnej związanej z projektem mówił nadkom. Krzysztof Piskor z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Głos zabrali przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego - prof. Stanisław Pieprzny i dr Eugeniusz Moczuk. W konferencji wzięli też udział zaproszeni goście - przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Celnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Miejskiej.

    Celem projektu było podjęcie działań dotyczących zapobiegania i walki z przestępczością na terenie obszarów przygranicznych obejmujących województwo podkarpackie i rzeszowskie. Działania skierowane były na podniesienie skuteczności i nawiązanie ścisłej współpracy w zakresie zwalczania przestępstw finansowych, piractwa, handlu narkotykami i bronią palną, handlu ludźmi oraz terroryzmem radiologicznym i biologicznym. Realizując projekt wypracowano model współpracy pomiędzy polską i słowacką Policją oraz partnerami działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa regionów przygranicznych. Stworzono warunki dla szybkiej komunikacji i sprawnego współdziałania jednostek Policji po obu stronach granicy poprzez podniesienie kompetencji kadr Policji, wymianę dobrych praktyk, realizację wspólnych ćwiczeń operacyjnych, wypracowanie jednolitych procedur działania. Utworzono bazę porównawczą dla systemów prawnych i statystyk policyjnych po obu stronach granicy.

Nie można pominąć także aspektu społecznego projektu. Dzięki zaangażowaniu Policji, samorządu terytorialnego, organizacji społecznych i środowisk naukowych działania informacyjno-promocyjne wzbudziły zainteresowanie społeczności lokalnej i uzmysłowiły potrzebę szeroko rozumianej współpracy w aspekcie wspólnego bezpieczeństwa.

 

 

Data publikacji : 26.11.2009

Źródło

http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/wai/zb/836/48211/Podsumowanie_polskoslowackiego_projektu.html

 

 

W ramach projektu przeprowadzone zostały specjalistyczne szkolenia, warsztaty robocze i spotkania podnoszące kwalifikacje i zacieśniające współpracę pomiędzy polskimi i słowackimi służbami policyjnymi.

  • Warsztaty dotyczące współpracy w obszarze Schengen. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze z pięciu jednostek przygranicznych oraz policjanci służb kryminalnych. Policjanci mieli możliwość doskonalenia się w stosowaniu analizy kryminalnej. Zapoznali się też z regulacjami prawnymi dotyczącymi systemu informacyjnego Policji

  • Specjalistyczne warsztaty dotyczące podniesienia bądź nabycia umiejętności rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Uczestnicy odbyli praktyczne zajęcia z zakresu zarządzania kryzysowego. W warsztatach uczestniczyli eksperci komend powiatowych w Lesku, Sanoku i Jaśle, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, przedstawiciele Policji słowackiej oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

  •  Warsztaty wymiany informacji i doświadczeń. Ponad 70 funkcjonariuszy i pracowników słowackiej i polskiej Policji doskonaliło swoje kwalifikacje w zakresie obowiązujących przepisów ruchu drogowego po obu stronach granicy. Znajomość przepisów ruchu drogowego sąsiadującego państwa znacznie ułatwia i usprawnia współpracę.

  • Warsztaty zasady stałej współpracy. Miały na celu usprawnienie procesu przekazywania bieżących informacji i stałego monitorowania zagrożenia przestępczością. W zajęciach udział wzięło 80 osób (funkcjonariusze i pracownicy Policji a także przedstawiciele placówek badawczych oraz innych urzędów państwowych).

  • Ćwiczenia w zakresie zapobiegania atakom terrorystycznym. W szkoleniu wzięło udział ponad 80 osób. W grupie tej byli policyjni negocjatorzy z Polski i Słowacji, antyterroryści oraz policjanci prewencji z komend miejskich i powiatowych, które leżą w strefie przygranicznej. Ćwiczenia miały charakter gry symulacyjnej, w której doskonalono umiejętności przydatne w zapobieganiu i zwalczaniu aktów terroru.

  • Treningi dla negocjatorów Policji. Przy udziale i współpracy tłumacza polscy i słowaccy policjanci doskonali swoje umiejętności prowadzenia negocjacji z wykorzystaniem opracowanych na ten cel scenariuszy. Zajęcia stanowiły także możliwość wymiany doświadczeń na temat technik i narzędzi stosowanych w sytuacjach różnorodnych zagrożeń.

  • Kurs języka słowackiego. W sześciomiesięcznym kursie językowym uczestniczyło 20 funkcjonariuszy. Jedna grupa szkoleniowa realizowała program nauki języka słowackiego w Rzeszowie, a druga w Krośnie.

  • Współpraca różnych podmiotów uczestniczących w realizacji projektu zaowocowała opracowaniem i publikacją raportów i analiz prezentujących aktualne zagrożenia w obszarze przygranicznym. Główne obszary zainteresowań badawczych dotyczyły przestępczości w Internecie, przestępczości na terenach przygranicznych, niebezpieczeństw w turystyce transgranicznej, przestępczości transgranicznej

Podmioty reprezentujące polsko-słowacki region przygraniczny, realizujące projekt:

  • Koordynator projektu - Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

  • Partnerzy projektu: Komenda Wojewódzka Policji w Preszowie, Komisja ds. Ochrony Porządku Publicznego Urzędu Miasta Świdnik, Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie, Uniwersytet Rzeszowski, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie.